Köp kvalitetsmöbler till dig själv och få ett presentkort motsvarade 15% av din nybeställning! Presentkortet kan du ge bort i present eller spara till ditt nästa köp hos oss.
Denna julkampanj/presentkortskampanj gäller nybeställningar på minst 10 000 kr och går ej att kombinera med andra kampanjer eller rabatter. Presentkortet fås efter att beställningen har levererats och går inte att nyttja innan dess.
Samtliga RECO-recensioner är verifierade kunder som köpt på Folkhemmet och insamlade av oss eller lämnade av kunder.
Gaga bord är nätt, smäckert och en blandning mellan modernt och klassiskt, skapad av Niels Gammelgaard. Benen på detta bord går att få i oljad och svartbetsad ek. Bordsskiva är i en vit kompaktlaminat. Bordet har alltid en svart kärna/kant, även med oljad ek.
Mått:
Höjd: 50cm
Diameter: 70cm
Designad av Niels Gammelgaard. Klicka här för mer av hans verk.
Conform har sedan de startade 1978 som ambition att skapa kvalitativa fåtöljer med ren och snygg design och en oslagbar komfort. Småland har en stark tradition av möbeltillverkning och Conform är inget undantag. Kvalitet genomsyrar hela deras produktionsled och vi är stolta att vi på Folkhemmet får sälja så fina svensktillverkade fåtöljer. Conform är svårslagna när det gäller kombinationen av elegant design i kombination med en underbar sittkomfort.
Oljad Ek från Conform
Ek är ett lövträd som kan bli över 1000 år gammalt. Virket har en vacker ådring och är mycket eftertraktat då det är hårt och starkt, samtidigt som det är elegant och sofistikerat. Vi rekommenderar att du oljar eken 2-4 gånger per år vilket ger en tålig yta som skyddar mot spill, vätskefläckar och smuts. Du kan både använda vaxolja eller vanlig möbelolja. Variationer och märgstrålar är en vanlig företeelse i massiv ek och samtidigt dess charm då ingen produkt är helt den andre lik.
Svartbets från Conform
Betsade möbler är för dig som vill ha en hårdare finish än vad en oljad yta ger. Betsen/lacken gör ytan tåligare och enklare att rengöra. Ytan är mycket slitstark tack vare den hårda två-komponentslacken. Möbeln bör även behandlas med möbelpolish regelbundet för att skydda ytan samt öka dess glans och lyster. Sköter du detta klarar ytan av spill, vätskefläckar och smuts på ett utmärkt sätt.
Artnr: CFXXGAGBT
Få det senaste från folkhemmet.
Kontakta oss vid frågor eller funderingar!
Öppet: Mån-fre 09.00-19.00
08-22 20 00
[email protected]
Välkommen hem!
|
Möbler och inredning för både inne och ute Folkhemmet är ett familjeföretag, och i vår familj ingår givetvis alla våra fantastiska medarbetare. Som den stora familj vi är, är vi medvetna om hemmets roll för just familjer. Hemmet ska vara en hemtrevlig plats som speglar personlig stil, samtidigt som det ska vara funktionellt och okomplicerat. Vår vision är att erbjuda möbler som är “du”, som knyter ihop och definierar just dig och din personliga smak. På Folkhemmet är vi oerhört stolta över att få vara delaktiga i att förvandla människors hem, altaner och balkonger till en bättre, vackrare och mer harmonisk plats. Vi förstår att hemmet har lika många betydelser som det finns hem, och vi vill erbjuda något för alla! Vi strävar efter att vara konstant uppdaterade och erbjuda de senaste trenderna inom inredning och möbler, samtidigt som vi älskar att behålla många tidlösa klassiker i vårt sortiment. Däremot är Folkhemmet inte en plats för “slit-och slängmöbler”. Vi gillar grönt, och för oss är det viktigt att arbeta miljövänligt och hållbart. |