Samtliga RECO-recensioner är verifierade kunder som köpt på Folkhemmet och insamlade av oss eller lämnade av kunder.
Verona sideboard är en mycket vacker möbel med en robust men ändå elegant känsla. Detta tack vare sin ellipsformade toppskiva som också har en fasad underkant. Även de naturnära materialen bidrar till att Verona får ett starkt visuellt uttryck med en spännande helhet. Serien Verona är designad av Markus Johansson och tillverkad av Hans K. Verona sideboard kommer helt monterad vilket garanterad en hög kvalitet och finns i ett flertal olika färger och material. På insidan av luckorna är det en hylla i trä och MDF.
Mått:
Bredd: 170cm Djup: 47cm | Höjd: 75cm Färg: Oljad ek & MDF |
Missa inte att titta på resterande produkter i Verona serien där det också finns vägghyllor, sideboard och stolar! Se produktblad under "Dokument" till vänster.
Designad av Markus Johansson. Klicka här för mer av hans verk.
Hans K är ett familjeägt företag som har arbetat med trä i flera generationer. Tack vare sin gedigna kunskap och mångåriga erfarenhet genomsyras Hans K av trygghet och kunnighet från produktion till färdig produkt. Hans K är kända för att sina noggrant utvalda material och sitt tydliga, moderna formspråk med inspiration från klassisk svensk design. Utöver fantastisk design och hög kvalitet arbetar Hans K med att utforma sina serier i en mängd olika utföranden, samt tydliga och välfungerande möbelfunktioner.
Ek är ett lövträd som kan bli över 1000 år gammalt. Virket har en vacker ådring och är mycket eftertraktat då det är hårt och starkt, samtidigt som det är elegant och sofistikerat. Vi rekommenderar att du oljar eken 2-4 gånger per år vilket ger en tålig yta som skyddar mot spill, vätskefläckar och smuts. Du kan både använda vaxolja eller vanlig möbelolja. Variationer och märgstrålar är en vanlig företeelse i massiv ek och är samtidigt dess charm då ingen produkt är helt den andre lik. Ben och underrede behöver oftast bara oljas av estetiska skäl.
Artnr: HK-655-170