Produkten har blivit tillagd i varukorgen
Utförsäljning av säsongens utställningsmöbler i våra butiker. Välkommen in och fynda utemöbler!

Samtliga RECO-recensioner är verifierade kunder som köpt på Folkhemmet och insamlade av oss eller lämnade av kunder.

Aster 3-sits Soffa

11 049 kr
Lägst pris över de senaste 30 dagarna: 9 439 kr
Delbetala från 960 kr/mån i 12 månader

Möbelskydd:

Utförande:

I lager - skickas inom ca 3 - 7 vardagar
.
0 st i lager - Skickas inom 2 - 4 dagar

Fri frakt över 5 000 kr

Betala efter leverans

30 dagars ångerrätt!*

Beskrivning

Tack vare det generösa djupet i denna smakfulla 3-sitssoffa sitter du skönt under sommardagens alla timmar. En gedigen sittplats i handvävd konstrotting och ett smakfullt tyg i en beige nyans som du kan matcha med många andra färger. Om du använder de extra kuddarna som armstöd, bakom ryggen eller under huvudet när du sträcker ut dig med en bok väljer du själv – oavsett kommer de bidra med extra komfort till en redan bekväm stund.

En grupp utemöbler i handvävd konstrotting som ger en naturlig och klassisk känsla. Tack vare gedigna material och fokus på komfort och funktion har du här en serie utemöbler som passar alla verandor, uteplatser och trädgårdar. Brafab soffbord i serierna Taverny, Vannes eller Varm passar bra till. Tidlös elegans är orden!

Läs mer
Stäng
Specifikationer
FärgBeige, Natur
MaterialKonstrotting, Olefin
Höjd84 cm
Bredd194 cm
Sitthöjd41 cm
Djup93 cm
Läs mer
Stäng
Brafab

Brafab erbjuder ett stort sortiment med utmärkt kvalité av utemöbler med både prisvärda och exklusiva alternativ. De har med 80 års erfarenhet av sommarmöbler skapat ett modernt sortiment med aluminium och konstrotting men har även kvar gamla klassiker i bland annat svensk furu och Teak. Deras styrka har alltid varit att skapa utemöbler med fokus på funktion, kvalitet och komfort där de alltid ligger i framkant med formgivning och design.

Läs mer
Stäng
Skötselråd & Material

Konstrotting

Konstrotting är ett smidigt material som är helt underhållsfritt. Folkhemmet erbjuder olika utföranden av konstrottingen på olika produkter som t.ex. färg och tjocklek. Dock är det alltid en utmärkt kvalitet på alla våra utemöbler i konstrotting. Rengöring görs med plastrengöring eller ett milt diskmedel/såpa. Högtryckstvätt får ej användas vid rengöring samt att varma material ej ska placeras på dess yta. Använd alltid underlägg. Konstrotting kan stå ute året om men bör under de kallare perioderna skyddas för slitage då materialet blir skörare när det blir kallt.

Olefintyg

Olefin är en av de bästa materialen att tillverkad utomhusdynor/kuddar i. Olefintyg har en strukturerad yta och är färgbeständigt, smuts avvisande, slitstarkt och tåligt samt behagligt att sitta på. Dynor med olefintyg har en naturlig avstötande yta mot fukt och vatten men bör förvaras under tak eller i dynlåda vid regn då den inte är 100% avstötande.

Läs mer
Stäng

Artnr: BRA2793-22-24

To top

Utförande:

Möbelskydd:

Tryck två gånger på bild för mer information och större bild 🔎