Samtliga RECO-recensioner är verifierade kunder som köpt på Folkhemmet och insamlade av oss eller lämnade av kunder.
Tack vare det generösa djupet i denna smakfulla 3-sitssoffa sitter du skönt under sommardagens alla timmar. En gedigen sittplats i handvävd konstrotting och ett smakfullt tyg i en beige nyans som du kan matcha med många andra färger. Om du använder de extra kuddarna som armstöd, bakom ryggen eller under huvudet när du sträcker ut dig med en bok väljer du själv – oavsett kommer de bidra med extra komfort till en redan bekväm stund.
En grupp utemöbler i handvävd konstrotting som ger en naturlig och klassisk känsla. Tack vare gedigna material och fokus på komfort och funktion har du här en serie utemöbler som passar alla verandor, uteplatser och trädgårdar. Brafab soffbord i serierna Taverny, Vannes eller Varm passar bra till. Tidlös elegans är orden!
I detta set ingår 1st Aster 3-sits soffa och 2st Aster Fåtöljer. Soffbord säljs separat.
Brafab erbjuder ett stort sortiment med utmärkt kvalité av utemöbler med både prisvärda och exklusiva alternativ. De har med 80 års erfarenhet av sommarmöbler skapat ett modernt sortiment med aluminium och konstrotting men har även kvar gamla klassiker i bland annat svensk furu och Teak. Deras styrka har alltid varit att skapa utemöbler med fokus på funktion, kvalitet och komfort där de alltid ligger i framkant med formgivning och design.
Konstrotting är ett smidigt material som är helt underhållsfritt. Folkhemmet erbjuder olika utföranden av konstrottingen på olika produkter som t.ex. färg och tjocklek. Dock är det alltid en utmärkt kvalitet på alla våra utemöbler i konstrotting. Rengöring görs med plastrengöring eller ett milt diskmedel/såpa. Högtryckstvätt får ej användas vid rengöring samt att varma material ej ska placeras på dess yta. Använd alltid underlägg. Konstrotting kan stå ute året om men bör under de kallare perioderna skyddas för slitage då materialet blir skörare när det blir kallt.
Olefin är en av de bästa materialen att tillverkad utomhusdynor/kuddar i. Olefintyg har en strukturerad yta och är färgbeständigt, smuts avvisande, slitstarkt och tåligt samt behagligt att sitta på. Dynor med olefintyg har en naturlig avstötande yta mot fukt och vatten men bör förvaras under tak eller i dynlåda vid regn då den inte är 100% avstötande.
Artnr: BRA2793-22-24+BRA2791-22-24*2
Få det senaste från folkhemmet.
Kontakta oss vid frågor eller funderingar!
Öppet: Mån-fre 09.00-19.00
08-22 20 00
[email protected]
Välkommen hem!
Möbler och inredning för både inne och ute Folkhemmet är ett familjeföretag, och i vår familj ingår givetvis alla våra fantastiska medarbetare. Som den stora familj vi är, är vi medvetna om hemmets roll för just familjer. Hemmet ska vara en hemtrevlig plats som speglar personlig stil, samtidigt som det ska vara funktionellt och okomplicerat. Vår vision är att erbjuda möbler som är “du”, som knyter ihop och definierar just dig och din personliga smak. På Folkhemmet är vi oerhört stolta över att få vara delaktiga i att förvandla människors hem, altaner och balkonger till en bättre, vackrare och mer harmonisk plats. Vi förstår att hemmet har lika många betydelser som det finns hem, och vi vill erbjuda något för alla! Vi strävar efter att vara konstant uppdaterade och erbjuda de senaste trenderna inom inredning och möbler, samtidigt som vi älskar att behålla många tidlösa klassiker i vårt sortiment. Däremot är Folkhemmet inte en plats för “slit-och slängmöbler”. Vi gillar grönt, och för oss är det viktigt att arbeta miljövänligt och hållbart. |
Utförande:
Soffbord:
Tryck två gånger på bild för mer information och större bild 🔎